موسیقی‌درمانی

موسیقی درمانی به معنای كاربرد موسیقی برای القاء آرامش، تسریع روند بهبود بیماری ها، بهبود عملكرد ذهنی و ایجاد سلامتی است. افراد تحت درمان با موسیقی، به وسیله راهنمایی های یك فرد متخصص كه در این زمینه آموزش دیده یا زیرنظر یك موسیقی درمانگر دارای مجوز فعالیت، به موسیقی های خاصی گوش می دهند و یا موزیك هایی را برای خود می سازند.

از موسیقی درمانی می توان به تنهایی و یا همراه با درمان های دیگر استفاده نمود. موسیقی درمانگرها با تمام سطوح سنی از اطفال كم سن و سال گرفته تا افراد مسن كار می كنند. این افراد در مراكز مختلفی همانند مدارس، مطب های خصوصی، خانه های سالمندان، بیمارستان ها و مراكز روانپزشكی مشغول به فعالیت هستند.

این در حالی است که  تأثیر موسیقی‌های مختلف بر ذهن و سلامت انسان متفاوت است. برخی از انواع موسیقی نه تنها نقش بهبود دهنده ندارند، بلکه معمولا برای کارکردهای مختلف مغز و روح انسان نیز مضر به شمار می‌روند و در صورت تداوم به گوش دادن یا نواختن آنها مشکلاتی را برای فرد بوجود خواهد آورد.

در فرآیند درمان با موسیقی از بخش هایی از موسیقی استفاده می‌شود که القاء آرامش و نشاط ذهنی را به همراه دارند و باعث تجدید قوا و بهبود کارکردهای مغز می‌شوند. این دسته از موسیقی‌ها با ایجاد تأثیرات مختلف از جمله تقویت اراده و روحیه بیماران فرآیند درمان را سرعت می‌بخشند.
همچنین طیف وسیعی از بیماری ها در طی فرآیند درمان بهبود پیدا کرده‌اند. این بیماری ها طبقات مختلف با علل مختلف را در بر می‌گیرند. به طور کلی  موسیقی در بهبود بیماری هایی که به نحوی با مسائل روانی فرد در ارتباط هستند، نقش مؤثری دارد.

گوش دادن به موسیقی استرس تان را کاهش می دهد

بسیاری از ما زمانی که خسته هستیم و یا در حالت فشار روحی قرار داریم مستقیما به سمت موسیقی آرامش بخش می رویم. فقط ما نیستیم که اینچنین فکر می کنیم. تحقیقات قابل توجهی این قضیه را عنوان کرده است.
اگر برای مقابله با استرس تان اوقات سختی دارید، تهیه لیست پخشی از آهنگ های کلاسیک مناسب می تواند ایده خوبی باشد. نتیجه بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که در واقع این نوع موسیقی، اثرات قوی تری در کاهش اضطراب از داروهای ضد اضطراب دارد.

موسیقی آستانه تحمل درد را بالا می برد

بررسی های صورت گرفته نشان داده است که موسیقی می تواند استقامت افراد را تا میزان ۱۵% افزایش بدهد. بنابراین اگر همیشه احساس می کردید که وقتی به موسیقی گوش می دهید توانایی کار کردن تان افزایش پیدا می کرده حق با شما بوده است.

محققان نروژی می گویند زمانی که سعی می کنید استقامت تان را بالاتر ببرید گوش دادن به موسیقی کلاسیک خیلی مفید است. یک نظریه این است که تداوم گوش دادن به موسیقی کلاسیک کمک می کند تا تمرکز کنید که این کار به نوبه خود به شما اجازه می دهد تا پشتکار بیشتری داشته باشید.

گوش دادن به موسیقی باعث شود سالم تر بشوید

برخی تحقیقات ثابت کرده است که مزایای سلامتی قابل سنجشی در گوش دادن به موسیقی وجود دارد . گوش دادن به موسیقی باعث آزاد سازی دوپامین می شود و اغلب اثر “شیمیایی لذت بخشی” مانند غذا خوردن تولید می کند.
بنابراین اگر رژیم لاغری دارید این موضوع می تواند برایتان خبر خوبی باشد. می توانید همان تجربه لذت خوردن غذاهای مورد علاقه تان را با غرق شدن در موسیقی مورد علاقه تان تجربه کنید، بدون آنکه هیچ گونه پیامد منفی بهداشتی داشته باشد.
در مورد كاركرد موسیقی در پزشكی پژوهش های گوناگون و معتبری صورت گرفته است كه تعدادی از آن ها بر روی علائمی چون ضربان قلب، فشارخون، دردهای گوناگون، تنفس، واكنش های پوستی، هورمونهای آدرنالین، پرولاكتین، كورتیزول، امواج مغزی، كتكولامین ها، استروئیدها، الكترومیوگراف، عوارض جانبی داروها، مدت استفاده از داروها و مدت بستری بودن و بسیاری موارد دیگر متمركز بوده است.

  • پیشگیری، آموزش و یادگیری
  • كاهش دردهای گوناگون پزشكی و دندان پزشكی
  • كاهش تنش ها و نگرانی های ناشی از جراحی آسیبها و بیماریها
  • توان بخشی بعد از جراحی آسیب ها و تصادفات
  • كاهش خستگی حاصل از تنوس های عضلانی (گرفتگی های عضلانی ) و كاركرد ماهیچه
  • كاهش عوارض جانبی دارو ها
  • كاهش مدت استفاده از دارو ها
  • كاهش طول مدت درمان و بستری بودن

نواختن موسیقی در کودکی باعث می شود در آینده موفق تر شوید

تحقیقات نشان می دهد که ارتباط معناداری میان یادگیری نواختن آلت موسیقی در دوران کودکی و موفق شدن در مراحل بعدی زندگی وجود دارد. بنابراین اگر همیشه از دست پدر و مادرتان ناراحت بودید که شما را مجبور کردند تا ساز بنوازید باید از آنها سپاسگزار باشید.

موسیقی باعث می شود باهوش تر شوید

به عنوان یک فرد بزرگسال دلگیر نشوید که چرا در دوران کودکی نواختن آلت موسیقی را یاد نگرفتید. یک ساز انتخاب کنید و در آن مهارت پیدا کنید. تحقیقات نشان می دهد که این کار می تواند ضریب هوشی شما را تا ۷ امتیاز افزایش بدهد.
بخش جالب تحقیقات این است که موسیقی باعث می شود مغزتان در زمینه های مختلف توسعه پیدا کند, یکی از مهم ترین آن بخش ها خود حافظه است. بنابراین اگر با حافظه بد خودتان مشکل دارید، نواختن یک آلت موسیقی چیزی است که باید در نظر بگیرید.

منبع: ایمنا

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *