خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > توصیه های نوروزی برای دندانها

توصیه های نوروزی برای دندانها

سیدعلی اصغر علوی، متخصص دندانپزشکی ترمیمی در پاسخ به اینکه چه نکاتی در مصرف تنقلات نوروزی به‌ویژه شیرینی و آجیل باید از سوی کودکان و بزرگسالان برای حفظ سلامت دندانها رعایت شود، اظهار داشت: باید از خوردن شیرینی‌های چسبنده خودداری کرد زیرا به دندانها چسبیده می‌شود و اگر شخص پوسیدگی اولیه داشته باشد موجب درد در دندان فرد می‌شود و این مواد چسبنده با مسواک به‌خوبی تمیز نمی‌شود و  در دندان کودکان ماندگار می‌شود و منبع خوبی برای تغذیه میکروب‌های پوسیدگی‌زا می‌شوند.

این متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ادامه داد: چون دندان کودکان دارای خلل و فرج عمیقی است بنابراین پوسیدگی‌های بیشتری برای کودکان ایجاد می‌شود و در افراد مسن نیز ممکن است بعد از خوردن شیرینی‌جات چسبنده مثل تافی؛ باعث درآمدن روکش دندان‌های فرد شود.

علوی عنوان کرد: بهتر است آجیل‌های مغزدار مانند پسته و فندق را با دست پوست گرفت و هرگز از دندان برای شکستن فندق و پسته استفاده نکرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: اگر فرد به‌هنگام مسافرت دچار درد شود نشانه پوسیدگی است و بهتر است بلافاصله مسواک زده و از خوردن مواد شیرین خوددداری کند.

دکتر علوی عنوان کرد: اگر به‌هنگام مصرف آجیل، دندان دچار شکستگی شود بهتر است تکه شکسته را در آب جوشیده خنک گذاشته و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه شود.

وی در خصوص سلامت دندان در ایام نوروز و مسافرت‌های نوروزی خاطرنشان کرد: همراه داشتن مسواک سفری که درپوش داشته باشد و خمیردندان و نخ دندان الزامی است و به هیچ عنوان از دندان‌ها به‌عنوان وسیله‌ای برای برش و یا خرد کردن مواد غذایی سخت مانند نبات, سوهان و لخت کردن سیم برق, بازکردن طناب و بندهای دور جعبه شیرینی استفاده نشود.

همچنین نوید ناصری عضو دندانپزشک شورای عالی سازمان نظام پزشکی در خصوص نیاز مردم به خدمات دندانپزشکی در ایام نوروز گفت: مراجعات اورژانسى بیماران به واحدهاى اورژانس بیمارستان ها و کلینیکهاى دندانپزشکى در طى تعطیلات نوروز همزمان با تعطیلى اکثر مطبهاى دندانپزشکى و ارائه خدمات اندک مراکز دندانپزشکى دولتى و خصوصى، یکى از معضلات هموطنانمان در این روزها محسوب می شود به طوری که طعم شیرین نوروز را در پاره اى موارد به تلخى تحمل درد تبدیل مى کند.
وی با بیان اینکه طبق آمار موجود بیش از ٩٠ درصد خدمات دندانپزشکى در کشور توسط بخش خصوصى (مطب ها و کلینیکهاى خصوصى) ارائه مى شود، افزود: بیش از ٧٠ درصد کل این خدمات در مطبهاى دندانپزشکى و مابقى در کلینیک ها و درمانگاههاى خصوصى ارائه مى شود.
ناصری با بیان اینکه بیشتر مطبهاى دندانپزشکى در این ایام تعطیل هستند و کلینیکهاى خصوصى هم بصورت نیمه فعال ارائه خدمت مى کنند، ادامه داد: مراکز دولتى نیز بواسطه تعطیلات رسمى؛ هفته اول تعطیل است و میزان مراکز فعال ارائه دهنده خدمات دندانپزشکى در طى تعطیلات نوررز، بصورت چشمگیرى کاهش مى یاید و این خود عاملى است براى افزایش نگرانى بیماران در این ایام که به کجا مى توانند جهت التیام درد و انجام درمان مراجعه نمایند.

 

منبع:تسنیم/خبرنگاران جوان

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *