خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > تلاش برای تولید داخلی تجهیزات دندانپزشکی

تلاش برای تولید داخلی تجهیزات دندانپزشکی

رئیس سمپوزیوم ایمپلنت و زیبایی در گفتگو با خبرنگار ایمنا گفت: ایمپلنت تنها برای زیبایی به کار نمی رود بلکه مهم ترین مسئله عملکرد آن است. برای مثال افرادی که نمی توانند از دندان مصنوعی متحرک به دلیل بالا نشان دادن سن و یا جویدن درست غذا از آن استفاده کنند و همچنین مشکلات متعاقبی که روبرو می شوند مانند ناراحتی گوارش و نداشتن تغذیه مناسب از ایمپلنت استفاده می کنند. به عبارتی ایمپلنت نه تنها برای زیبایی بلکه برای بهتر جویدن غذا جایگزین خوبی برای دندان های از دست رفته است.
ناصر پور ابراهیم در مورد عدم تولید ایمپلنت در کشور گفت:  ایمپلنت یک نوع آلیاژ است و بیش از ۹۹ درصد آن را تیتانیوم تشکیل داده ولی مهم ترین مسئله مربوط به دیزاین و شکل دندان است. به همین خاطر هزینه های مربوطه گزاف است و امیدواریم بتوانیم با همکاری شرکت های مهندسی و دانشکده های پزشکی ساخت ایمپلنت را داخلی با کیفیت بالا داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه هزینه ایمپلنت و زیبایی نسبت به کشورهای دیگر بالا نیست، افزود: درواقع هزینه ها پرداختی نسبت به درآمد مردم به خصوص قشر متوسط و رو به پایین، رو به افزایش است. اما با این وجود مراکز دانشگاهی خدمات دندانپزشکی را برای مردم با یک سوم قیمت ارائه می کنند. امیدواریم با حمایت دولت و ساخت داخلی مواد و تجهیزات پزشکی بتوان در کاهش هزینه ها قدمی برداشت.
رئیس هیئت مدیره انجمن دندان پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه امروزه بهترین درمان برای پر کردن جای خالی بین دندان ها استفاده از ایمپلنت است، خاطر نشان کرد: هر کار عملی که توسط انسان انجام می شود می تواند ناشی از عدم علم و یا بی توجهی فرد باشد به همین دلیل نمی توان بروز خطا و اشتباه را در دندان پزشکی ها منکر شد.
وی ضمن اشاره به رشته های مختلف در حوزه دندان تشکیل این نوع سمپوزیوم ها را راهی برای ارتقاء دندان پزشکان دانشت و گفت: از دیگر هدف های برگزاری اینگونه همایش ها متقاعد کردن دندان پزشک در استفاده از  وسایل و موادی است تا از انتقال بیماری جلوگیری کنند و روش هایی را به کار گیرند تا از انتقال بیماری جلوگیری کنند.
پور ابراهیم همپنین یادآور شد: از دیگر دلایل بالا بودن هزینه دندان پزشکی دو عامل است. یکی هزینه مواد و دیگری دستمزد دندان پزشک است. درخصوص مواد مصرفی در دندان پزشکی که اکثرا وارداتی است باید همانطور که در دیگر رشته ها پیشرفت کردیم و روی پای خودمان ایستادیم، سعی در تولید با نزدیک به استاندارد جهانی کنیم. کار دندان پزشکی تلفیقی از علم و هنر است و چون کار دست و چیرگی دندانپزشک است هنر است.
شامگاه جمعه اختتامیه سمپوزیوم ایمپلنت و زیبایی با تقدیر از برگزیدگان در این زمینه و برخی از صاحب منصبان و گزارشی از عملکرد این همایش همراه با اجرای سالار عقیلی به پایان رسید.

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *