خانه > مجله دندانپزشکی > اخبار داخلی > بی دندانی در دنیا معلولیت است اما در ایران نه!

بی دندانی در دنیا معلولیت است اما در ایران نه!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر خضری با حضور در استودیو نبض شبکه خبر گفت: بخش عمده ی خدمات دندانپزشکی در بخشهای خصوصی و با هزینه های بسیار گزافی بر دوش مردم صورت می گیرد و بخش ناچیزی آن در هم بخش دولتی است، قوانین ما باید در بحث بیمه تغییر کند، بیش از ۹۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی روی دوش مردم است، لذا باید در بحث مصوبات دولت این بحث طرح موضوع شود. خدمات دنداپزشکی که فقط جرم گیری و کشیدن دندان نیست بلکه ترمیم ها و تغییرساختار را هم شامل می شود.

%d9%86%d8%a8%d8%b6-4

او افزود: بیمه ها به دنبال کشیدن دندانها رفته اند که درست نیست، بهتر است برنامه های ما به سمت بهداشت محور و پیشگیری حرکت کند. در کشور ما تنها ۴۰ درصد از مردم از خدمات دندانپزشکی استفاده می کنند و مابقی یا دریافت نمی کنند یا کم دریافت می کنند که باید اصلاح شود.

او گفت: یکی از معلولیتها بی دندانی است که این تعریف بهداشت جهانی است در حالی که در کشور ما این امر جزو معلولیت به حساب نمی آید. وزارت رفاه استراتژی مناسبی برای بیمه های درمانی ندارد، وزارت بهداشت هم به سمت درمان رفته که عملکرد هر دو وزارتخانه باید بازنگری شود.

او افزود: رشد بودجه عمومی کشور برای سال ۹۶ تنها ۲۰ درصد است که برای بهداشت ۱۵ درصد درنظر گرفته شده، سال ۹۴ و ۹۵، بیش از ۳ هزار میلیارد ریال برای بحث درمان دریافت کردیم اما بحث دهان و دندان را قدری دیرتر آغاز کردیم، ۷۰ درصد از اعتبارات وزارت بهداشت در دست بیمه هاست، ساختار بیمه ها در کشور ما درست نسیت و نیازمند اصلاح است.

او گفت: ما کسر بودجه ۸ هزار میلیاردی در حوزه بیمه و بهداشت و درمان داشتیم که بخشی پرداخت شده و بخش دیگر نیز قرار است تا بهمن ماه پرداخت شود، طرح تحول برای سال آینده با قدرت ادامه می یابد.

دکتر فرزین مدیرکل دفتر بیمه سازمان سلامت دیگر مهمان برنامه افزود: از سال ۹۳ بیمه دندانپزشکی دچار تغییر شد برهمین اساس پر شدن دندان ۶ که نخستین دندان دائمی کودکان است از سن ۶ تا ۱۲ سال تحت پوشش بیمه ای قرار گرفت.

%d9%86%d8%a8%d8%b6-5

او گفت: تنها ۱۷ خدمت دندانپزشکی است که تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته و مابقی خدمات تحت بیمه نیست، تعرفه دولتی و خصوصی نیز اختلاف چشمگیری دارد. حدود ۸۱ هزار میلیارد ریال در حسابهای ملی سلامت وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد از تعرفه را مردم از جیبشان پرداخت می کنند.

او افزود: پوشش خدمات دندانپزشکی بطور کامل ممکن نیست لذا بیمه ها از پس هزینه های آن برنمی آیند بنابراین بیمه تکمیلی به کمک این بخش آمده اند که آن هم ناچیز است. قرار بود برای درمان دندانپزشکی هم سرانه حمایتی دولت، سرانه حمایتی بیمه و هم آورده بیمار وسط بیاید که متاسفانه این طرح عملیاتی نشد.

او گفت: منابع بیمه ها عمدتا دولتی است و ما تنها از ۷ تا ۸ میلیون نفر حق بیمه دریافت می کنیم و مابقی از خدمات دولتی برای بهداشت و درمان بهره می برند که این به معنای فشار بیشتر بر دولت است. زمانی که ما منابعی دریافت نمی کنم طبیعتا نمی توانیم خدمات مطلوبی هم ارائه دهیم.

او افزود: بیمه نیروهای مسلح تنها بیمه ایست که خدمات دندان پزشکی را بطور کامل ارائه می دهد، بیمه مکمل نیازمند مشارکت مستقیم افراد است، هر بسته خدمتی باید منابع مالی اش تخصیص داده شود درحالی که مصوبه دولت ما را از ارائه بسته های جدید حمایتی منع کرده است.

%d9%86%d8%a8%d8%b6-2

عسگری دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت مهمان تلفنی برنامه گفت: میزان پوسیدگی دندان در بین کودکان ۱۲ ساله در کشورمان عددی معادل ۲٫۰۹ درصد است که به معنای پوسیدگی چند دندان، پرشدگی و یا کشیده شدگی است، وضعیت کشور ما به گونه ایست که در نقشه جهانی، میزان پوسیدگی دندان در بین کودکان ۱۲ ساله کشورمان کم ارزیابی می شود.

او افزود: متاسفانه در اطلاع رسانی ها تنها بخشی از اخبار منتشر می شود که درست نیست، میزان پوسیدگی دندان در سنین بین ۶۵ تا ۷۰ سال به عدد ۲۰ می رسد، بنابراین این میزان پوسیدگی دندان برای سنین مختلف متفاوت است.

او گفت: در طرح ۲ ساله تحول سلامت، بحث کاهش آوردگی نقدینگی مردم مطرح بود که ۲۰ درصد از پرداختی های مردم کاهش یافته، به لحاظ درصدی که مردم می پردازند ۲۰ درصد از ۴۰ درصد سهم سلامت مردم به دندانپزشکی تعلق گرفته است.

او افزود: در حال حاضر بیمه ها، پرداختی به روز ندارند و نمی توانند از طرح تحول سلامت به خوبی حمایت کنند. حدود ۱۵ درصد از هزینه های دهانی جزو هزینه های کمرشکن به حساب می آید و ما منتظر کمک دوستانمان در مجلس هستیم.

درباره ی دکتر فدایی

همچنین ببینید

معرفی شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران

ماهنامه گنجینه دندانپزشکی در شماره اخیر خود مصاحبه ای باشرکت دانش بنیان سُها ترتیب داده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *